Nyheder - Danmark

onsdag d. 7 januar 2009

55 nyheder hentet fra danske rss-feeds


» Vælg datoer » Vis hele nyhed

Taxaer viger pladsen for busser

Fyns Stiftstidne: kl. 09:09 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Odense

På mandag, når endnu en ny buskøreplan træder i kraft i Odense og på Fyn, må taxaerne ved Odense Banegårdcenter vige pladsen for at give mere plads til busserne. Taxaholdepladserne i busterminalen bli…

Plejecenter fik stjålet pengeskab

Fyns Stiftstidne: kl. 09:06 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Kerteminde

Der hersker nogen mystik om et pengeskab, som i morges blev fundet på parkeringspladsen i Hverringeskoven nord for Kerteminde. Pengeskabet er blevet stjålet fra plejecenter Øst i Vollsmose og efterlad…

Fire nomineret til virksomheds-pris

Fyns Stiftstidne: kl. 09:04 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Middelfart

Når det Lokale Beskæftigelses Råd 22. januar løfter sløret for, hvem der skal modtage årets virksomhedspris i Middelfart Kommune, står valget mellem fire forskellige virksomheder. Kvickly i Middelfart…

SMS Filosofiske indspark pr. sms

DR alle nyheder: kl. 09:01 onsdag d. 7 januar 2009

En ny sms-tjeneste med filosofiske beskeder skal hjælpe danskerne til at tænke over deres hverdag.

Forældre erklærer sig uskyldige

DR alle nyheder: kl. 08:58 onsdag d. 7 januar 2009

Forældreparet fra Mou, der er tiltalt for at mishandle moderens datter, erklærer sig uskyldige.

Krigsveteraner kan stå bag kasernerøveri

DR alle nyheder: kl. 08:57 onsdag d. 7 januar 2009

Det store våben-røveri mod Antvorskov Kaserne kan være udført af vrede krigs-skadede soldater, som kan finde på at bruge våbnene til en terroristhandling i Danmark.

Kæresteri på jobbet er skidt

DR alle nyheder: kl. 08:52 onsdag d. 7 januar 2009

Direktøren mister troværdighed over for medarbejderne, hvis der opstår »sød musik« med en anden leder eller medarbejder. Et kæresteforhold skaber nemlig uro på jobbet.

Spar Mors meldt til politiet

DR alle nyheder: kl. 08:49 onsdag d. 7 januar 2009

Både bestyrelse, direktion og medarbejdere i det krakkede Spar Mors er blevet politianmeldt. Anmeldelsen er afleveret af Garantforeningen.

Underground-fødsel

Fyns Stiftstidne: kl. 08:47 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Kloden Rundt

LONDON: En polsk kvinde har fået den tvivlsomme ære af at være den anden kvinde i historien, der har født i Londons undergrundsbane, siden den åbnede for mere end 146 år siden. Julia Kowalska rejste m…

Kesä klar for Odense igen

Fyns Stiftstidne: kl. 08:44 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Sport

Den finske hardhitter af en ishockeyback, Teemu Kesä, er tilbage i folden hos Odense Bulldogs, når holdet i morgen drager til Rødovre og den næstsidste grundspilskamp. Kesä blev idømt tre spilledages …

Vis dit bryllupsbillede og vind en middag

Fyns Stiftstidne: kl. 08:26 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Bagsiden

Skal kjolen være hvid, råhvid eller creme, og skal gommen bære habit eller smoking? Selv meget små ting kan blive til store spørgsmål, når kærester planlægger "livets fest". 22. januar udkom…

Vold mellem to søstre

Fyns Stiftstidne: kl. 08:26 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Faaborg-Midtfyn

FAABORG: To søstre kom op at slås, da den ene besøgte den anden i Faaborg den 30. december på Betzyslyst i Faaborg. Den 41-årige søster, som bor på adressen har anmeldt slåskampen til politiet, fordi …

Benzin og diesel stiger i dag

Fyns Stiftstidne: kl. 08:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Indland/Fyn

Du skal skynde dig, hvis du vil tanke billigt benzin eller diesel i dag. Her til formiddag sætter olieselskaberne nemlig priserne op med 36 øre literen, skriver Jyllands Posten i dag. Med dagens priss…

Fuldkorn for fuld musik

Fyns Stiftstidne: kl. 07:46 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Indland/Fyn

Går man ind på hjemmesiden www.fuldkorn.dk, mødes man straks af funky jazztoner og et videoklip med den tidligere 800-meter-løber Rikke Rønholt. Hun er én af i alt otte fuldkornsambassadører, som skal…

Største fald i huspriser nogensinde

Fyns Stiftstidne: kl. 07:38 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Business-Fyn

Nye tal fra mæglerkæden EDC viser, at huspriserne i 2008 er faldet med op mod ni procent. Det er dobbelt så kraftigt som de mere moderate fald som bl.a. regeringen, vismændene og flere bankøkonomer ha…

Rusland stopper for gassen

Fyns Stiftstidne: kl. 07:34 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Udland

Rusland stoppede i dag for al gas til Europa, oplyser det ukrainske gasselskab Naftogaz. - Rusland stoppede al transit gennem Ukraine, siger talsmanden og opgiver tidspunktet til kl. 6.44 onsdag morg…

Brandmænd har sagt op i protest

Fyns Stiftstidne: kl. 07:30 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Odense

BOLBRO: Flaget var hejst, og borgmesteren holdt tale, da den døgnbemandede brandstation i Bolbro blev indviet i går. Men det var ikke alle, der smilede lige meget, for syv af de otte deltidsbrandmænd,…

Bettina Palle årsag til Kessler-konflikt

Fyns Stiftstidne: kl. 07:15 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Sport

Bettina Palle er en af hovedårsagerne til, at Mikkel Kessler har svært ved at se en fremtid hos Team Palle. Det er Bettina Palles dobbeltrolle som promotor og manager for bokseren, der har været med t…

Festlig aften førte til udbrændt villa

Fyns Stiftstidne: kl. 07:13 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Krimi

Det skulle have været en festlig aften, men det gik grueligt galt, da hellig tre kongers aften blev fejret med levende lys på juletræet i en villa på Julie Sødrings Vej i Charlottenlund nord for Køben…

Grønland vil lempe udlændingelov

Fyns Stiftstidne: kl. 06:57 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Indland/Fyn

Grønland er i sin gode ret til at lave egne regler på udlændingeområdet. Det mener Socialdemokraternes integrationsordfører, Henrik Dam Kristensen. - De skal selvfølgelig have lov til at bruge de øge…

Wozniacki videre i Auckland

Fyns Stiftstidne: kl. 06:09 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Sport

Caroline Wozniacki levede op til favoritværdigheden, da hun i dag i to sæt spillede sig videre til tredje runde af WTA-turneringen i tennis i newzealandske Auckland. 6-4, 7-5 lød sejren på efter kamp…

To koner overfaldt deres mands elskerinde

Fyns Stiftstidne: kl. 06:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Nyborg

NYBORG: Familieforholdene var lidt ud over det sædvanlige, da to kvinder på 29 og 30 år i går skulle for en dommer tiltalt for overfald på en 25-årig kvinde. De to kvinder på anklagebænken er nemlig i…

Sådan undgår du at bilen ikke vil starte

Fyns Stiftstidne: kl. 05:30 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Indland/Fyn

Sne og og frost på ruderne og en motor, der ikke vil starte. Mange bilister bander hver morgen af deres foretrukne transportmiddel og ringer til Falck for at få startassistance. Men man kan ifølge Fal…

Filosofiske indspark pr. sms

Fyns Stiftstidne: kl. 05:04 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Indland/Fyn

"Det er ikke, fordi tingene er vanskelige, at vi ikke tør. Det er, fordi vi ikke tør, at ting er vanskelige". Mobiltelefoner kan ikke blot tage billeder, gå på internettet og afspille musi…

Lorentzen foran afgørende halvsæson

Fyns Stiftstidne: kl. 05:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Sport

Brøndbys Kasper Lorentzen sad på bænken det meste af efteråret, mens andre spillere som Jan Kristiansen og Michael Krohn-Dehli slog deres folder på fløjene og var med til at spille Brøndby op på SAS L…

Krisemøde om nationale test

Fyns Stiftstidne: kl. 04:59 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Indland/Fyn

I 2005 lancerede regeringen sine storstilede planer om nationale test som en del af folkeskoleforliget. Men i dag er testene stadig udeblevet efter flere gange at være blevet udskudt. Det får den soc…

Bedre behandling af torturofre

Fyns Stiftstidne: kl. 04:29 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Indland/Fyn

Torturofre og traumatiserede flygtninge er mere syge end resten af befolkningen. De bruger sundhedssystemet i langt højere grad, og de har større risiko for at blive psykisk syge. Det viser en ny rap…

SDU åbner afdeling i Kina

Fyns Stiftstidne: kl. 04:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Business-Fyn

Danske virksomheder gør det. Studerende gør det. Nu vil Syddansk Universitet også til Kina. Således åbner universitetet i samarbejde med de syv andre universiteter i Danmark et fælles dansk universite…

Fabrikker på fuld tid igen

Fyns Stiftstidne: kl. 04:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Business-Fyn

De ansatte på Damixa i Odense og ITW i Middelfart arbejder igen hver uge. I flere måneder har de ellers haft fri hver anden uge, fordi der ikke var nok at lave til alle. - I de 13 uger har vi fået lag…

Forbrugerrådet: Stop bankernes spekulation

Fyns Stiftstidne: kl. 03:14 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Business-Fyn

Forbrugerne skal effektivt beskyttes mod risikable bankforretninger. Det er budskabet fra Forbrugerrådet, inden erhvervsminister Lene Espersen (K) torsdag præsenterer partierne for regeringens bud på …

Folkeskoler får sponsorpenge

Fyns Stiftstidne: kl. 03:05 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Indland/Fyn

Økonomien er blevet så stram på landets folkeskoler, at hver femte vælger sponsorstøtte for at finansiere bl.a. legeredskaber og undervisningsmaterialer. Og flere er sandsynligvis på vej, skriver Ber…

Håb for Fionia-aktionærer

Fyns Stiftstidne: kl. 03:01 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Business-Fyn

Det er blevet lidt sjovere at være aktionær i Fionia Bank. Den kommende bankpakke har tilsyneladende givet tro på, at det fynske pengeinstitut har en fremtid i finanssektoren. Bankens aktier, der igen…

Borgere høres om genbrugspladser

Fyns Stiftstidne: kl. 03:01 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Faaborg-Midtfyn

FAABORG-MIDTFYN: Fremtiden for fire mini-genbrugsstationer i Faaborg-området samt genbrugspladsen i Sandager er stadig uvis. Det ligger fast, efter Teknik- og Miljøudvalget i går behandlede sagen igen…

To stenkastere afsløret

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Svendborg

MARSTAL: Videokameraet foran diskotek Miss Sophy, Møllergade i Marstal, snurrede lystigt, men det anede to stenkastere ikke, da de 28. december klokken 6.30 om morgenen smadrede ruder til det ærøske d…

Containertyve på spil i juleferien

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Assens

TOMMERUP: En container tilhørende asfaltfirmaet Arkild, som har stået ubenyttet i Ellehaven siden 18. december, er blevet ribbet for en stor del af sit indhold. En olietank med pumpe og slange og 250 …

Krisestemning på havnen efter byggestop

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Odense

ODENSE: Fra sit kontor kan havnedirektør på Odense Havn Carsten Aa med egne bekymrede øjne se, at byggearbejdet på havnen er gået i stå, fordi bygherren har sat opførelsen af den nye prestigebydel Pro…

Katten var både helt og skurk

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Svendborg

STENSTRUP: Klokken var omkring 1.30 natten til tirsdag, da en beboer på Assensvej 198 i Stenstrup blev vækket af sin kat, Yein, og derfor kunne nå at redde sig ud af sit brændende hus. Katten var ikke…

Rideklub hårdt ramt af hærværk

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Kerteminde

SNEKKELED: Rideklubben Rido har fået en rigtig skidt start på det nye år. Da klubbens formand, Ulla Bech Sørensen, efter nytår slog et smut forbi klubbens udendørs baneanlæg ved Snekkeled, blev hun mø…

Faaborg på vej som klima-darling

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Faaborg-Midtfyn

FAABORG-MIDTFYN: Det lyder næsten for godt til at være sandt: Om få år vil Faaborg få både elektricitet, varme og biodiesel til biler og busser fra et helt unikt biogasanlæg. Sådan lyder i hvert fald …

Odense Skiklub overveje anke

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Sport

IDRÆTSPOLITIK: Odense Skiklub har som den eneste af de tidligere brugere fået lov til at blive i Odense kasernes gamle hal, der nu skal være center for kommunens slagbold-satsning på eliteniveau - læs…

Skadestuen skrumper ind

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Sport

HÅNDBOLD: Bulletinerne fra GOG's skadesfront har vekslet mellem dybgrå og endnu mørkere nuancer hele sæsonen, men til aftenens vigtige bundopgør mod Slagelse lysner det, og træner Kenneth Sahlhol…

Klar til klimakamp: Nu skal borgernes støtte vindes

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Faaborg-Midtfyn

FAABORG-MIDTFYN: - Det, vi efterlader os til vores børn og børnebørn, skal ikke være ringere, end det vi modtog. Så vi skal have gang i en holdningsændring. Sådan lød det i går fra viceborgmester Gret…

Klimaplaner i massevis

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Faaborg-Midtfyn

Et biogasanlæg på Faaborg-kanten er blot en af planerne i det udkast til en klimaplan, som Klimaudvalget præsenterede ved et pressemøde i går. I alt er Klimaudvalget klar med 29 idéer, hvoraf de først…

To andre blev anmeldt

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Kerteminde

KERTEMINDE: I starten af dette årti oplevede byen nogle kedelige eksempler på, at ejere af bevaringsværdige huse i midtbyen opnåede tilladelse til at renovere deres ejendom, hvorefter de i stedet rev …

Willemoes erstattes af grøn energi

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Assens

ASSENS: Den perlende champagne stod skænket i høje glas, da 65 af kommunens spidser i går eftermiddag mødtes til nytårskur på rådhuset. Mænd i jakkesæt og kvinder med tøjet i de rette folder trykkede …

Udvalgsformand: Husejere har ikke opnået fordel

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Kerteminde

KERTEMINDE: Kommunen vil fortsat ikke acceptere, at husejere overtræder lokalplaner og byggelovgivningen. Men det er ikke ensbetydende med, at kommunen pr. automatik vil melde overtrædelser til politi…

Dropper sag om nedrivning

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Kerteminde

KERTEMINDE: Fyns Politi har besluttet ikke at rejse tiltale mod ejerne af ejendommen Fiskergade 77, Lars og Lise Brorsen. Bevaringsforeningens bestyrelse indgav den 12. juni sidste år en politianmelde…

Fuld fart på maskinens åbning

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Ekstra

Tilløbet har været langt, men nu er maskinen meget snart i omdrejninger. Lørdag den 17. og søndag den 18. januar kommer der damp på kedlerne i en stort anlagt åbning af Kulturmaskinen, hvor byens borg…

Tyve plyndrer et hus om dagen

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Nordfyn

NORDFYN: Fjern fladskærmen fra dit sommerhus, før tyven får øje på de mange tommer, og byt det ud med dit gamle 14-tommer tv. Siden vinteren startede, har indbrudstyve stort set plyndret et sommerhus …

Fængslende sport boomer i Odense

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Sport

SQUASH: Squashsporten i Odense er endnu ung, men har dog efterhånden etableret smukke traditioner. I september hentede Odense Squash Club sølv i herrernes Champions League ved stævnet i østrigske Linz…

Verninges matadorer

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Assens

VERNINGE: - Ha, der fik jeg dig, Børge, siger Aage Linddahl Hansen og indkasserer halvanden krone, mens han lægger kortene på bordet. Vi er til begynderaften i kortspillet l'hombre i Verninge For…

- Pragtfuld sti-afgørelse

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Svendborg

TROENSE: Skønt Svendborg Kommune nu skal til at gøre hele arbejdet om, hilses pålægget fra Naturklagenævnet med glæde. - Det er en pragtfuld afgørelse, der er truffet, siger Flemming Madsen (S), forma…

Efterforskning kan tage flere måneder

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Odense

ODENSE: Det kan sagtens tage flere måneder for politiet at efterforske skudattentatet nytårsaftensdag mod to israelske sælgere i Rosengårdcentret. Det vurderer chefen for Fyns Politis afdeling for per…

OUH- afdeling lagt ned af roskilde-syge

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Indland/Fyn

Roskildesyge har slået sin ekstremt smitsomme klo i reumatologisk afdeling C på OUH. Afdelingen behandler blandt andet gigt- og bindevævssygdomme, og i går var 14 af afdelingens 18 patienter isoleret …

Minister raser mod fynsk skoleleder

Fyns Stiftstidne: kl. 03:00 onsdag d. 7 januar 2009
Kategori: Odense

VOLLSMOSE: Som skoleleder kan man ikke sige "nå" til, at det er farligt for jødiske elever at gå på ens skole. Derfor bliver skoleleder Olav Nielsen fra Humlehaveskolen nødt til at gøre noge…